آموزش پورت فورواردینگ و انتقال تصویر دوربین مدار بسته

پورت فورواردینگ ( Port Forwarding )

استفاده از سیستم دوربین مدار بسته روز به روز در حال افزایش است ، یکی از مهمترین نیاز های کاربران که پس از خرید سیستم مدار بسته به آن نیاز پیدا می کنند انتقال تصویر دوربین مدار بسته به محل مورد نظرشان است. حال این انتقال تصویر می تواند روی موبایل یا سیستم PC می باشد. در این قسمت از مجله ایران سکوریتی می خواهیم شما خوانندگان گرامی را با تنظیمات مربوط به انتقال تصویر دوربین مدار بسته آشنا کنیم، از شما دعوت می کنیم با ما همراه باشید.

مراحل انتقال تصویر

به طور کلی برای انتقال تصویر دوربین مدار بسته باید مراحل زیر انجام شود

  • تنظیم NVR یا DVR
  • فوروارد کردن پورت های مودم ( Port Forwarding )
  • تنظیم PC یا گوشی موبایل دریافت کننده تصویر

تنظیمات NVR یا DVR

نخستین مرحله در انتقال تصویر تنظیمات مربوط به NVR یا DVR می باشد. برای این کار باید تنظیمات شبکه NVR یا DVR را به درستی انجام دهید. ابتدا پس از روشن کردن دستگاه NVR یا DVR وارد بخش تنظیمات شبکه شوید. این قسمت در دستگاه های ضبط مختلف با یکدیگر متفاوت است ولی کلیات کار همه دستگاهها با یکدیگر مشابه است. به عنوان مثال تصویر زیر مربوط به صفحه تنظیمات شبکه یک دستگاه ضبط می باشد.

تنظیمات NVR
در تصویر بالا صفحه تنظیمات شبکه یک دستگاه ضبط مانند NVR یا DVR را مشاهده می کنید

آدرس IP دستگاه

هر دستگاه ضبط شامل DVR یا NVR در بستر شبکه با یک آدرس مجزا نمایش داده می شود. IP دستگاه در واقع یک آدرس در بستر شبکه می باشد که شامل ۴ قسمت جدا از یکدیگر است به عنوان مثال IP دستگاه بالا همانگونه که در تصویر مشاهده می کنید ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۰۰ در نظر گرفته شده است. عدد سوم از سمت چپ ( عدد یک در IP آدرس ) نشان دهنده Range IP ( رنج آی پی ) دستگاه ضبط می باشد ، برای اینکه یک دستگاه در یک شبکه رویت شود باید رنج IP همه دستگاه ها یکی باشد. به عنوان مثال تمامی تجهیزات شبکه با سه رقم سمت چپ یکسان می توانند در این شبکه NVR را مشاهده کنند. ( به عنوان مثال ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۵۶ )

نکته: در یک شبکه امکان وجود دو دستگاه تحت شبکه با یک IP یکسان وجود ندارد و در صورت وجود ، شبکه دچار اختلال خواهد شد.

Subnet Mask

از Subnet Mask بیشتر در شبکه های بزرگتر و پیچیده تر استفاده می شود، در واقع Subnet Mask محدوده آدرس های IP ها را مشخص می کند. عموما مقدار این قسمت را ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۰ در نظر می گیرند.

نکته: اگر در یک شبکه مقدار Subnet Mask برای تجهیزات شبکه مختلف متفاوت باشد، بهتر است قبل از تنظیم شبکه NVR با مسئول شبکه آنجا هماهنگ کنید.

Default Gateway

توضیح دادن درباره مفهوم Gateway در این مقاله کمی مشکل است اما به زبان ساده می توان اشاره کرد که در این قسمت IP مودم پر می شود در صورتی که قبل از نصب NVR ، مودم در شبکه نصب شده باشد می توان Default Gateway را از روی سایر دوربین ها مشاهده نمود معمولا در تنظیمات ، آدرس آی پی دستگاه مودم را ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ قرار می دهیم. به عبارت دیگر Default Gateway همان IP مودم می باشد.

Client Port

این پورت یعنی Client Port به نام های دیگری مانند Media Port یا Server Port معرف است . این پورت در دستگاه های برند های مختلف روی اعداد مختلفی تنظیم می شود ( به عنوان مثال ۸۰۰۰ )، از طریق پورت کلاینت است که کاربر می تواند تصاویر دستگاه ضبط را روی تلفن همراه خود مشاهده نماید.

HTTP Port

نام های دیگر HTTP Port ، اینترنت پورت ( Internet Port ) و وب پورت ( Web Port ) هستند. کاربر با فوروارد کردن پورت اینترنت کاربر قادر خواهد بود ، تصاویر NVR یا DVR را از طریق بستر اینترنت بر روی PC مشاهده نماید. این پورت هم در NVR یا DVR برند های مختلف با یکدیگر متفاوت است ( به عنوان مثال ۸۰ ). 

پس از تنظیم موارد بالا بر روی دستگاه ضبط NVR و یا DVR ، تنظیمات مربوط به این مرحله به اتمام می رسد و کاربر باید پورت های مودم را فوروارد نماید. با ایران سکوریتی همراه باشید.

پورت فورواردینگ ( Port Forwarding )

پیچیده ترین بخش انتقال تصویر دوربین مدار بسته را می توان قسمت پورت فورواردینگ عنوان کرد. در این قسمت با ورود به قسمت تنظیمات مودم پورتهای مورد نظر و مهم NVR یا DVR را فوروارد می کنیم. در اینجا باید به یک موضوع مهم اشاره کنیم ، با توجه به پیچیده بودن فراید پورت فورواردینگ و اینکه این فرایند در هر مودم و روتری متفاوت است در این مقاله تنها فورواردن کردن پورتها بر روی یک نوع مودم را آموزش می دهیم و در قسمت های دیگر تنظیمات فوروارد کردن پورتها روی سایر مودم ها را نیز آموزش می دهیم.

منظور از پورت فورواردینگ دوربین مدار بسته ، فوروارد کردن دو پورت اصلی شامل کلاینت پورت و پورت اینترنت است، این پورت ها به ترتیب برای انتقال تصویر روی موبال و PC ( کامپیوتر ) استفاده می شوند. 

تنظیم مودم برای پورت فورواردینگ 

آدرس آی پی مودم خود را در قسمت مرورگر PC که به مودم متصل است وارد کنید. توجه داشته باشید که رنج آی پی PC باید با رنج آی پی مودم یکی باشد تا بتوانید صفحه تنظیمات مودم را باز کنید. اگر IP مودم را نداشتید می توانید آدرس Default Gateway را از روی یکی از تجهیزاتی که روی بستر شبکه قرار دارد مشاهده کنید ( به طور مثال از روی یک دوربین یا یک کامپیوتر ).

صفحه تنظیمات مودم باز می شود در این قسمت باید User Name و Password را که از دفترچه راهنما مودم برداشته اید در این قسمت وارد کنید. در ادامه تنظیمات مربوط به مودم D-Link را برای شما خوانندگان گرامی ایران سکوریتی بیان می کنیم.

از منوی Advanced Setup ، گزینه NAT را انتخاب کنید. صفحه ای مشابه تصویری که در زیر مشاهده می کنید باز می شود. 

 

پورت فورواردینگ دوربین مدار بسته
تنظیمات مربوط به پورت فورواردینگ مودم TP-Link

از قسمت Virtual Circuit گزینه PVC2 را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه Virtual Server کلیک کنید. با کلیک بر روی این گزینه صفحه ی بعدی مانند آنچه در تصویر پایین می بینید باز می شود. 

پورت فورواردینگ دوربین مدار بسته
فوروارد کردن پورت ۸۰ در مودم TP-Link

در این قسمت از تنظیمات مودم پورت اول را به صورتی که در زیر مشاهده می کنید فوروارد کنید:

Rule Index: 1

Application : در این قسمت می توانید یک نام دلخواه را انتخاب یا تکمیل نمایید ( اسم برند )

Protocol : All

Start Port Number : 80

End Port Number : 80

Local IP Address : 192.168.1.100

پورت فورواردینگ دوربین مدار بسته
فوروارد کردن پورت ۸۰۰۰ در مودم TP-Link

در این قسمت از تنظیمات مودم پورت دوم را نیز به صورت زیر فوروارد می کنیم.

Rule Index: 2

Application : در این قسمت می توانید یک نام دلخواه را انتخاب یا تکمیل نمایید ( اسم برند )

Protocol : All

Start Port Number : 8000

End Port Number : 8000

Local IP Address : 192.168.1.100

پورت فورواردینگ
پورت های فوروارد شده مودم TP-Link

پس از فوروارد کردن دو پورت ۸۰ و ۸۰۰۰ می توانید نتیجه این عمل را در صفحه Virtual Server مشاهده کنید ( می توانید در تصویر بالا این مهم را مشاهده نمایید)

مشاهده تصاویر بر روی کامپیوتر 

ساده ترین راه برای مشاهده تصاویر بر روی PC استفاده از مرورگر اینترنت اکسپلورر است. برای این کار از هر جایی در دنیا می توانید صفحه مرورگر را باز کنید و در قسمت آدرس با وارد کردن IP استاتیک و در انتهای آن ” : ” و سپس پورت فوروارد شده به صفحه NVR یا DVR وارد شوید. ( IP استاتیک را می توانید از خدمت دهنده اینترنت ISP خود دریافت کنید علاوه بر آن می توانید از قسمت Status مودم نیز IP استاتیک خود را مشاهده کنید )

به عنوان مثال اگر IP استاتیک شما ۶٫۵۹٫۲۱۵٫۱۶۹ باشد برای مشاهده تصاویر دوربین ها از راه دور باید در قسمت آدرس مرورگر خود ۶٫۵۹٫۲۱۵٫۱۶۹:۸۰ را وارد کرده و با زدن دکمه اینتر می توانید وارد صفحه NVR یا DVR خود شوید و تصاویر دوربین ها را از راه دور مشاهده نمایید.

یک نکته: در صورتی که نمی توانید تصویر دوربین مدار بسته را از راه دور مشاهده کنید باید مراحل زیر را طی نمایید.

در صفحه اینترنت اکسپلورر گزینه Tools را انتخاب کرده و سپس روی Internet Options ، کلیک نمایید.

در صفحه باز شده وارد قسمت Security شوید تا صفحه ی زیر برای شما نمایش داده شود.

پورت فوروارد
تنظیمات لازم برای مشاهده تصویر در انتقال تصویر NVR

بر روی گزینه Custom Level کلیک نمایید ( همانگونه که در تصویر بالا مشاهده می کنید ) در این صورت صفحه ای مانند آنچه در شکل زیر می بینید باز می شود:

انتقال تصویر دوربین مدار بسته
تنطیمات مربوط برای مشاهده تصاویر در پورت فورواردینگ

در صفحه باز شده مطابق تصویر بالا دو گزینه را پیدا کنید:

  • Download Unsigned ActiceX Controls 
  •   Initialize and Script ActiveX Controls not marked as safe for script

سپس روی گزینه ” Prompt ” در قسمت زیرین این گزینه ها کلیک نمایید و پس از تایید، صفحه را ببندید. حال می توانید تصاویر دوربین را از طریق IP Static و از مرورگر اینترنت اکسپلورر مشاهده نمایید.